Vitajte

na stránke  ŠPORTOVÉ OTUŽOVANIE

Prianím jej tvorcov je osloviť všetkých aktívnych, športovo zameraných otužilcov a priateľov zimného plávania na Slovensku. Bez ohľadu na to, či sa otužovaniu a zimnému plávaniu venujú individuálne, alebo ako členovia nejakej menšej skupinky, neformálneho združenia, či zavedeného,  dobre fungujúceho otužileckého klubu .

Stránka nie je spojená so žiadnym konkrétnym otužileckým klubom alebo združením. Naopak, cieľom je, popri existujúcich klubových stránkach, vytvoriť aj spoločnú, “nadklubovú platformu” pre všetkých  otužilcov v SR.

Všetkým chce prinášať zaujímavé a užitočné informácie o otužovaní, o zimnom plávaní, o domácich i zahraničných zimno-plaveckých súťažiach a podujatiach. A zároveň im umožniť zverejniť aktuálne informácie z ich regiónu, ich pozvánky, návrhy a  podnety.

Ako už napovedá samotný názov stránky, bude zameraná predovšetkým na športové otužovanie. Bude preferovať aktívnu, dynamickú formu otužovania v podobe rekreačného a najmä  súťažného zimného plávania.

Budeme vám vďační za vaše návštevy, ako aj za nápady, podnety, informácie a všetko, čím dokážete prispieť k zvýšeniu pestrosti a zaujímavosti tejto, pevne veríme, že aj vašej stránky.

Facebook Športové otužovanie

(Marek) Ahojte priatelia, kamaráti súťažného zimného plávania. Blížiacim sa štartom nového ročníka SPvZP sa množia otázky ohľadne výkonnostných stupňov ďalej len VS a možnosti plávania súťažnej trate túto sezónu 2019/20.

Pokúsim sa Vám to zjednodušiť a objasniť, zároveň pripojím foto českých pravidiel ako pomôcku kde si treba iba zameniť teploty vody keďže u nás v SR sa minulú sezónu získaval VS pri odplávaní trate pri teplote vody pod 8°C a v ČR tabulke je voda na získanie VS pod 4°C.

Pozerajte v tabulke bod 17.2. a získané VS za dané trate v stojatej vode sú na pravo vedľa trate (III, II, I, M) keďže u nás sa zatiaľ v tečúcich vodách nepláva.
Bod 17.3.1 Vám ukazuje v dvoch tabuľkách max.trate pre VS získaný v minulej sezóne a pod tým v prebiehajúcej sezóne.

V pripade, že za Váš klub plave súťažiaci pod 18 rokov riadi sa max.trat podľa bodu 17.3.2

Túto sezónu sa na SP budú VS prideľovať za odplávanie trate vo vode pod 6°C.

!!! SÚŤAŽNÉ ZIMNÉ PLÁVANIE JE EXTRÉMNY ŠPORT!!!

VS získaný v minulej sezóne SP Vás oprávňuje štartovať na tratiach podľa tabuľky nižšie vo vode pod 8°C, vo vode nad 8°C môžete plávať všetky trate samozrejme po predložení lekarskej prehliadky a riadnom prihlásený vedúcim klubu.
Vzhľadom na kalendár SP boli minulú sezónu myslím všetky preteky pod 8 a stúpa nám každou sezónou počet plavcov oprávnených podľa VS plávať aj dlhé trate čo je fajn a sme radi, že sú u nás výborný zimný plavci ale prosím Vás všetkých aj s pozície usporiadateľa jedného s kôl SP aj ČP aby ste aj pri vode nad 8st(stále je to chladná voda, ktorá nikomu ani z vodovodu netečie takže ani sprcha ako príprava na takú vodu nestačí) neprecenil svoje schopnosti a stav a vybrali ste si trať ktorú v pohode zaplávate a v cieli bude radosť a nie stres z prípadnej záchrany zdravia, nebodaj života(plavci s ČP by vedeli spomínať na prípady precenenia vlastných schopností ale aj podcenenia aktuálneho stavu-zdravotného, fyzického dokonca sme zažili aj plavca s alkoholom a bola to žena ktorú len sťažka zachránili otužilci ktorí po ňu skočili z brehu keď bola bezvládna v strede jazera, alebo prípad plavca, ktorý už ani zo zachranarmi s člna nekomunikoval, lebo už bol v treťom štádiu podchladenia atď ) nestraším to nie je účel,sú to reálne nami zažité situácie a iba konštatujem a apelujem na každého osobnú zodpovednosť. Preto sú VS ale to nie je jediný ukazovateľ.
Zároveň treba dodať, že VS môže ale nemusí znamenať, že teraz musí jeho majiteľ automaticky plávať trať na ktorú ho VS oprávňuje. Samozrejme každý by mal triezvo a súdne zvážiť a zhodnotiť svoj momentálny stav(zdravotný, výkonnostný,teplota vody, počasie, atď) nie vždy sa podarí pripraviť podobne alebo lepšie ako minulú sezónu z rôznych dôvodov časových, zdravotných atď. Predídete tým zbytočným problémom hlavne svojim aj usporiadateľov, aj preto sa VS obhajujú prípadne zvyšujú alebo klesajú do ďalšej sezóny.
Prajem všetkým zimným plavcom aj usporiadateľom aby sme na SVK nikdy nič takéto neriešili. 🙂

V tabulku sú dané VS získané aj v prebiehajúcej sezóne aj v predchádzajúcej, prosím dobre si to preštudujte aby ste predišli zbytočným diskvalifikáciám(DSQ).

Priatelia súťažný zimný plavci sme radi ak sa posunie opäť SVK zimné plávanie a SP ďalej dopredu aj Vaše osobné výkony a prajeme Vám spokojnosť a veľa pekných zážitkov z pretekov, šťastných metrov a km v zimnej vode a chvíľ s partiou zimných plavcov.

P. S. Keď v článku vyššie píšem stále iba plavci myslím tým samozrejme všetkých bez rozdielu pohlavia aj naše krásne slovenské ženy zimné plavkyne 😉 👸🌹 🏊‍♂️❄️

Zimnému plávaniu a SP 3x zdar 🏊‍♂️❄️🏊‍♂️❄️🏊‍♂️❄️🏆
... See MoreSee Less

View on Facebook

Termín prvého kola Slovenského pohára sa pomaly blíži (16.11.2019). Pripomínam preto všetkým súťažiacim, ktorí budú súťažiť na štandardných tratiach, aby nezabudli navštíviť svojho lekára a vybaviť si lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na novú súťažnú sezónu. Potvrdenie potom predložia k zaevidovaniu pri svojej prvej účasti na súťaži v tejto sezóne. Plavci na 25 a 50 metrov potvrdenie nepredkladajú.
V každej novej sezóne sa pri prvej súťaži „obhajuje“ získaný výkonnostný stupeň. To znamená, že plavec sa môže prihlásiť maximálne na takú trať, akou končil predošlý ročník.
Novinkou, oproti minulosti je, že organizátor súťaže po porade s hlavným rozhodcom a bezpečnostným komisárom súťaže, môže (nemusí) v závislosti na aktuálnych podmienkach (vietor, vlny) nariadiť plavcom povinné použitie bezpečnostných plavákov. Súťaží sa s jednotnými plavákmi, ktoré zabezpečuje SPvZP.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Ahoj chladuchtiví plavci a chtivé chladoplavkyne.
Konečne je tu kalendár SPvZP (pre nevedkov rozpis pretekov Slovenského pohára v zimnom plávaní). Je ako dobre namazané lyže. Má ľahký sklz. Ale našťastie už je na svete, už je po jeho pôrode a my sme v akomsi zimno-plaveckom šestonedelí. Práve šesť nedieľ nás totiž delí od prvého kola nového ročníka, ktoré už tradične, napokon ako všetky doterajšie ročníky (čiže jeden), otvárame na vodnej nádrži Kurinec. Pocestujeme teda na juh, za maďarským gulášom, priamo až na dolniaky. O dva týždne neskôr si budeme bahniť na druhom kole na Sĺňave v Piešťanoch, ktoré sa podujali zorganizovať trnavskí otužilci, ideme kus na západ. O týždeň smerujeme až tamto na východ, do domovských vôd Vranovských vydier a výletnej lode Bohemia, na Domašu. Pravdepodobne si bude musieť každý zobrať aj bandasku s vodou, majú jej tam poskromne, ale to bude určite upresnené v propozíciách, že koľkolitrovú. Pri ceste naspäť severnou D1 sa môžeme zastaviť a nesúťažne zaplávať v Šútove a súťažne odhádzať kamennú bariéru, ktorou miestni znesvárenci blokujú prístup k jazeru a bránia nám tam urobiť regulárne športové podujatie.
Čaká nás dlhšia prestávka, ale už v januári sa stretneme v Spišskej Novej Vsi. Ak sa to podarí zabezpečiť, bude to určite prekvapenie, ak nie, tak vlastne tiež. Ale čo iného sa dá od pstruhyho Petra čakať. Vo februári bude časť plavcov kaliť vodu Bledského jazera a budú sa snažiť, ako podaktorí naši spoluobčania, pozbierať čo najviac cenných kovov. Napríklad aj taký ja mám pekne nakročené na účastnícku medailu.
Marec je mesiac knihy, ale na čítanie nebude veľa času, schyľuje sa v ňom až k trom kolám. Tradične sú to Zlaté piesky v perle na Dunaji a potom sa pôjdeme slniť na Slnečné jazerá v Senci v ostrej konkurencii s našimi nadupanými exbratmi. Následujúci víkend čítame knihy a sezónu by sme zakončili 28. marca na Orave, pretože tam je dobre a zdravo. Kontroverzné Dedinky si ponecháme ako rezervu, keby nevyšla januárová Spišská Nová ves. Napokon, kotvy na uchytenie bójok tam máme nachystané vo vode ešte z vlaňajška.
Poprajme si peknú, pestrú, veselú, zážitkovo bohatú a športovo hodnotnú sezónu.
Doplávania
... See MoreSee Less

View on Facebook

(Jozef) Ahoj priatelia zimného plávania a športového otužovania. Je polovica septembra a viacerí z Vás sa, celkom pochopiteľne, pýtate, kedy bude zverejnený kalendár jednotlivých kôl SP v sezóne 2019/2020. Chcete si plánovať aj svoje iné aktivity a vedieť, kedy a kde budú podujatia SPvZP, by bolo už aj načase. Možno vás trochu nahlodáva aj obava, či to celé nejako nezaspalo, či nebodaj nezakapalo.
Rád by som vás ubezpečil, že nie. Je pravda, že po lete sa trochu pomalšie rozbiehame, ale 2. ročník SPvZP sa určite uskutoční, buďte bez obáv. My, na rozdiel od ČP, nemáme zatiaľ zabehnuté a rokmi overené organizátorské kluby, ani jasné a overené lokality, pevné termíny, kde môžeme s istotou každoročne počítať, že dané kolo prebehne. Im stačí aktualizovať termíny jednotlivých kôl z predošlého roka a kalendár majú hotový. My sa zatiaľ trochu trápime, hľadáme, skúšame, improvizujeme. Ale to nič nemení na veci, že aj v nadchádzajúcej zimnej sezóne SPvZP bude, bude mať približne rovnaký počet kôl, možno sa oproti vlaňajšku niečo zmení a možno sa nám podarí aj nejaké (príjemné) prekvapenie. Niektoré kolá máme už teraz odklepnuté, niečo sa ešte musí upresniť.
Začíname 16.11. na Kurinci, ak Boh dá, bude 2. kolo hneď o týždeň, 23.11. V jesennej časti by sme chceli zvládnuť ešte 1 – 2 kolá. Podobne 3 – 4 kolá nás čakajú v jarnej časti, žiaľ, budú musieť byť dosť nahusto (marec – začiatok apríla).
Kompletný kalendár jednotlivých kôl by sme chceli zverejniť najneskôr do konca septembra, teda viac ako mesiac pred prvým kolom, čo by snáď mohlo stačiť.
Väčšina otužileckých klubov otvára novú sezónu v najbližších týždňoch. Treba využiť ešte stále prijateľnú teplotu vody na pravidelné tréningy, tak aby sme išli do novej súťažnej sezóny dobre pripravení a športovo naladení.
Prajeme všetkým peknú a úspešnú sezónu. Prípravný tím.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Nejak mi(Marek) pre množstvo iných povinností alebo pre nekonanie nikoho(letný zimnoplavecký spánok) uniklo dianie okolo SP v ZP tak prosím všetkých organizátorov pretekov SP, prípadne nových na túto zimu aby si pozreli minuloročný kalendár vid foto a prípadné zmeny nahlasili do komentu poprípade Jozefovi(Repčíkovi), Zolimu Makaiovi alebo Marek Košecký(Delfíny ZP) nech to môžeme dať dokopy a vystaviť. Za Delfíny zmena termínu pretek v Bratislave bude v sobotu 7.3.2020 ... See MoreSee Less

View on Facebook